ÖZBÜRO İŞ SENDİKASI GÖÇ İDARESİ BAŞKANLIĞI TEMSİLCİLER MECLİSİ TOPLANTISI 15 HAZİRAN 2022 ÇARŞAMBA GÜNÜ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

ÖZBÜRO İŞ SENDİKASI GÖÇ İDARESİ BAŞKANLIĞI TEMSİLCİLER MECLİSİ TOPLANTISI  15 HAZİRAN 2022 ÇARŞAMBA GÜNÜ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                                          

Ankara Kızılcahamam Çam Otel’de düzenlenen eğitim toplantısında Öz Büro İş Sendikamız Genel Başkanı Baki GÜLBABA, Genel Başkan Yardımcıları Adem GÜNDOĞAN, Aynur MICIK ve Alper GÖKÇEK, Gaziantep 1 No’lu Şube Başkanı Ekrem BOZKURT, Şanlıurfa 1 No’lu Şube Başkanı Mahmut ÖZYAVUZ, sendika avukatları Serkan MERCİMEK, Yasemin TARAKÇI, TİS Daire Başkanı Seda ALTUN ÇETİN, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Yücel Uyanık, değerli katılımlarıyla sendikamızı ve üyelerimizi onurlandıran T.C İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Hakan ALTINTAŞ, sendika uzmanı Nurettin YALÇIN ve Göç İdaresi Başkanlığının Türkiye’nin 81 il ve ilçelerden gelen 150’ye yakın sendika temsilcilerimizin katılımlarıyla gerçekleşti.

Yoğun bir katılım, müzakere, çokça soru-cevap şeklinde gerçekleşen Temsilciler Meclisi buluşmasından derlediğimiz konuşmacıların açıklamaları şu şekilde;

 

ÖZ BÜRO İŞ SENDİKA GENEL BAŞKANI BAKİ GÜLBABA SATIR BAŞLIKLARI;

“Biz Öz Büro İş Sendikası olarak duygusu olan bir sendikayız.”

Emeğe karşı sorumlu olan bir sendikayız. Bizim sendikal yapımızın bir kalbi var bu böyle parayla, sloganla, hezeyanla, hamasetle, edebiyatla, jargonla, literatürle ifade edilebilen bir şey değil. Zaten bu büyük dijital dünyanın en büyük problemi de bir kalbinin olmaması. İnsandan kalbi çeker alırsanız geriye kalacak olan da bellidir.

Kurumların da bir kalbi olsun istiyoruz.”

Bu bizim için çok önemli. Bizim bir kalp logomuz var, göze hoş gelsin diye yapılmadı. Bu bir şey anlatıyor sendikal yaşama, emek hareketine sendikacılara…

Bizim “emeğe sadakat şerefimizdir” sloganımız var bizim amblemimizin bir anlamı var ve bizim temsilcilerimizin, şubelerimizin, genel merkezde emeğe hizmet eden arkadaşlarımızın bir sendikal duygusu, bir duruşu var. O nedenle buradayız sorunlarımızı konuşacağız daha çok da sizleri dinleyeceğiz.

Dün Çalışma Bakanımız Sayın Vedat Bilgin Bey bir açıklama yaptı, hepimiz duyduk, okuduk, dinledik. Açıklama net olarak şu ki “Çalışanlarımızı enflasyona ezdiremeyeceğiz. Temmuz ayında çalışanlarımıza bir müjde çalışması içindeyiz.”

Bizim sendikal kültürümüzde karşıtlık yok, zıtlık yok, diyalog var, işbirliği var, müspet ve pozitif bir yaklaşım var, masa var, müzakere var ve onun sonucunda alınması gereken kazanımlar var bu minvalde hem Ayşegül Hanım’ı, Hem Ekrem Bey’i hem de Mahmut Bey’i kutluyor ve onlara çok teşekkür ediyoruz.

Sorumsuz, kalbi ve vicdanı olmayan birilerinin yalanlarının o temiz ekmeğinize bir şekilde ona halel getirmesine izin vermemek gerekiyor. Kim ne derse desin vatana ve emeğe sadakat mücadelemizi kararlılıkla yükselteceğiz.

Fakat arkadaşlar! Mücadele ve başarı bedel istiyor o bedeli de ödemeye herkesin hazır olması gerekiyor. Yalan yanlışla çalışanların aklıyla geleceği ile hoyratça oynanıyor olmasına asla razı olmayız. Bir emek var onu kimseye harcatmayız ve buna asla razı olmayız. Neyin ne olduğunu, neyin nasıl olması gerektiğini de biliyoruz. Buradaki arkadaşlarımızın nelerle karşılaştığını, ne tür sıkıntılar çektiğinizi çok iyi biliyoruz. Burada bulunan arkadaşlarımız mücadele eden fedailerdir, alperenlerdir, kahramanlardır sizlere bu anlamda tek tek teşekkür ediyorum.

“Sosyal medya mecralarında ne kadar dezenformasyon olursa olsun artık insanlar gerçeği görüyor.

Bizim emekçilerle bir problemimiz yok hepsi bizim arkadaşımız, hepsi bizim canımız, hepsi bizim yüreğimiz sendikalar artık fabrika ayarlarına dönmek durumunda bu ülkede ciddi bir sendikal boşluk var.

Bugünün küresel dünyası emeği dirençsizleştiren, örgütlenmeyi ortadan kaldıran, bireyselciliği öne çıkaran, paranın domine ettiği kırılgan, sıkıntılı bir dünya. Bu süreçte muhalif, direnci ve kalitesi yüksek bir sendikal yapılanmanın var olması yaşamsal bir ortamdayken, sendikaların suspus olmasını, kabuklarına çekilmiş olmasını kabul edemeyiz!

“Sizsiz hiçbir yere gidemeyiz! Siz bu mücadeleye inanıp emek verdikten sonra, ter attıktan sonra bütün hedeflerimize ulaşmak elimizi atıp ulaşabileceğimiz kadardır.”

“Bizim derdimiz toplu sözleşme bizim derdimiz sizin haklarınız”

Öz Büro İş Sendikası genel merkez ile şubeleri ile çalışanlarıyla temsilcileri ile bir ailedir. Haysiyet bu ailenin bir adıdır. Bütün tezgâhlara, kumpaslara, karalamalara, dezenformasyona, manipülasyonlara ve bütün algılara rağmen Öz Büro İş Sendikası Temmuz 2022’de gereken cevabı verecektir.

Diyerek Genel Başkan Baki GÜLBABA sözlerini T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Hakan Altuntaş’a bıraktı.

TEMSİLCİLER MECLİSİ TOPLANTISINA KATILAN KIYMETLİ GÖÇ İDARESİ BAŞKANLIĞI YÖNETİCİSİ HAKAN ALTINTAŞIN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLIKLARI;

“Biz her zaman diyoruz bizim bir arkadaşımızın derdi varsa bu bizim derdimizdir.”

“Bizlere iletilen çokça iletilen bazı mevzular şunlar;

  • Fazla mesai
  • Meslek kodları ile ilgili problemler
  • Atamalar”

Fazla mesaideki problem ödenek problemi bunla ilgili kısıtlı da olsa ödenek talebiyle bize aktarılanı sizlere ileteceğiz.

Meslek kodları ile ilgili problemse mevzuata dair problemler.

Biz bu ikisi içinde kendi çalışmalarımız, alandan istediğimiz görüş, geri dönüşler. Kısaca çalışmalarımız devam ediyor.

Atamalarla ilgili de bizim bir formumuz var, bizim isteğimiz arkadaşlarımızın tayin taleplerini, dilekçeyle birlikte, mazeretlerini de açık açık yazmaları. Biz sahadan gelen her talebi değerlendiriyoruz.

 

Biz her zaman dile getiriyoruz bizim bir arkadaşımızın derdi varsa bu bizim derdimizdir. Kalacak yeri var mı? Yemek yiyebilecek ödeneği var mı?

Özellikle önemli bir konu hatırlatmak istiyoruz, illerdeki arkadaşlarımıza da iletmek istiyoruz. Göç İdaresi Başkanlığında çalışan arkadaşlarımız işleri adı üstünde göçmenlerle. Bulunduğunuz konum yerinden edilenlerin bir şekilde bu ülkeye gelmiş kişilerin, göçmenlikle ilgili işlemleriyle ile ilgilenildiği bir yer. Burası devlet kurumu, özellikle koruma görevlileri personellerimizle beraber tüm personellerimiz, içerde yaşanan olaylar ve davranışlara dikkat ve özen göstermeliler. İnsan hakları ihlaline sayılacak tutum ve davranışlara bu kişileri maruz bırakmamalılar. Bu işlemlerin vebali var, lütfen dikkat edelim. Bu iş bir emanettir. Allah herkesin işlerine kolaylık versin herkese çok teşekkür ediyoruz.

 

Diyerek sözlerini tamamlayan Sayın Hakan ALTINTAŞ’a, değerli öğretilerinden ötürü Prof.Dr. Yücel UYANIK’a, çalışma yaşamındaki hukuki durumlarda dikkat edilecek hususlarla aydınlatan Hukuk Müşavirimiz Serkan MERCİMEK’e, bir temsilcinin sendikal örgütlenmeye dair elzem bilgiler içeren TİS Daire Başkanımız Seda ALTUN ÇETİN’e ve toplantı sebebimiz 81 il ve ilçeden sorumlu kıymetli  temsilcilerimize katılımlarından ötürü çok teşekkür ediyoruz.