8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ KADIN ÜYERLERİMİZLE KUTLADIK

Öz İş Büro Sendikası Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Seda Altun Çetin ve Başkan Yardımcısı Nida Karacan’ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı hediyeler kadın üyelerimize ayrı ayrı takdim edildi. İş yeri kadın komitelerimiz ve temsilciliklerimizle beraber titizlikle yürütülen organizasyon yoğun ilgi görürken kadın üyelerimizden birçok teşekkür, takdir mesajları ve hatıra fotoğrafları geldi.

Peki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? 8 Mart’ın anlamı ve tarihi önemi nedir? İşte 8 Mart’ın tarihi…

 

  • 8 Mart 1857’de New York’taki bir tekstil fabrikasında polis, grevci işçilerin üzerine kapıları kilitledi. Daha sonra fabrikada çıkan yangından kaçamayan 120 kadın hayatını kaybetti.
  • 8 Mart 1908’de New York’ta çoğu sosyalist olan kadın işçilerin öncülüğünde sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı talepleriyle miting düzenlendi.
  • Rusların o dönemde kullandığı Jülyen takvimine göre 23 Şubat 1917’de Rusya’da çarlığa son veren ayaklanmalar başladı. Ayaklanmalar sırasında kadınlar da protesto eylemleri gerçekleştirip greve gitti. 23 şubat Gregoryen takvimine göre 8 marta denk geliyor.
  • Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1977’ye kadar resmiyet kazanmadı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977’de tarihe 1917 Şubat Devrimi olarak geçen ayaklanmalardan yola çıkarak 8 martın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etti.
  • Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Türkiye’de ilk kez 1921’de kutlandı.
  • 12 Eylül 1980 Darbesi’nden sonra askeri yönetim 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarını yasakladı. 1984’te yeniden demokrasiye geçişle birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

 

Bu vesileyle yolumuza ışık tutan emek mücadelesinin öncüsü tüm kadınların ”8 mart dünya emekçi kadınlar gününü” kutluyoruz.