8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BİLDİRİSİ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BİLDİRİSİ

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ABD’nin New York kentinde 1857 yılında, dokuma fabrikasında çalışan kadınların kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı başlattıkları hak ve eşitlik mücadelesinin en önemli günüdür.  

Kapitalizmin egemen olduğu dünyada kadının siyasal, sosyal ve ekonomik alanda söz sahibi olabilmesi, kadın temsilinin arttırılması ve kadın hakları konusunda uygulanabilir politikalar geliştirilmesiyle mümkün olacaktır. 

Toplumsal hayatta önemli roller üstlenen tüm kadınlarımızın toplumda hak ettiği saygınlığı görmelerini sağlamak, çalışma hayatını kolaylaştırmak ve kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almalarına yardımcı olmak sendikamızın en önemli ilkelerinden biridir.  

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” sözü de kadınlarımızın rolünü ve değerini vurgulamaktadır. 

Bu bağlamda sendikal mücadeleye daha fazla kadın eli değmesi gerektiğini düşünüyor ve bütün kadınlarımızı sendikamızla birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. 

Her daim emeğinizin, mücadelenizin ve alın terinizin bedeli olan haklarınızın takipçisi olacağımızı bu kutlu günde de belirtmek istiyoruz. 

            Kadına yönelik şiddetin son bulduğu, kadınların hayatın her alanında etkinliklerini daha da artırdıkları, eşit bir dünya dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. 

ÖZ BÜRO İŞ SENDİKASI 

KADIN KOMİTESİ